Terasos priežiūra

Patarimai, kaip pasirūpinti savo terasa pavasarį

Terasos priežiūra pavasarį

Pavasarį atgimstanti gamta tarsi ragina prisiminti, kad atėjo metas atgaivinti ir savo namus. Viena iš namų erdvių, kurią dažnai pamirštame, yra terasa. Rudeninių lapų likučiai, nutirpęs sniegas, kiti šaltojo metų periodo krituliai ir dulkės palieka pėdsakus terasoje. Apžvelkime, kaip tinkamai pasirūpinti medine, WPC medžio plastiko kompozito ar plytelių terasa pavasarį ir ją paruošti šiltajam sezonui.

Terasos priežiūra pavasarį nėra sudėtingas procesas, jį dažnai sudaro du ar trys žingsniai: terasos valymas, tam tikrais atvejais šlifavimas ir apdirbimas specialiomis apsaugos priemonėmis. Priklausomai nuo medžiagiškumo, terasų dangoms taikoma skirtinga priežiūra ir kitokios tausojimo priemonės, tad svarbu žinoti, kaip pavasarį derėtų tinkamai pasirūpinti tam tikro tipo terasa.

Medinė terasa – pagrindiniai priežiūros žingsniai

Pirmas žingsnis

Nesvarbu, iš kokių medžiagų pagamintos terasos grindys, pirmas žingsnis visada bus toks pats – per žiemą susikaupusių nešvarumų pašalinimas. Pirmiausia atliekamas sausas valymas, terasos grindys nušluojamos. Vėliau, siekiant galutinai pašalinti purvo sankaupas, grindys kruopščiai nuplaunamos vandeniu naudojant šepetį ar aukšto slėgio plautuvą, kurio srovę patariama nustatyti ne per stiprią ir plaunant laikyti toliau, kad nebūtų pašiaušta mediena.

Terasa

Jei terasos grindys yra medinės, valymo procesas itin palengvėja ir tampa efektyvesnis, su specialiai tam sukurtu danų prekės ženklo WOCA medienos plovikliu „Woca Exterior Wood Cleaner“.

Šis aplinkai draugiškas ploviklis atlieka muilo funkciją ir yra naudojamas periodiškai priežiūrai bei terasos alyvavimo po žiemos, paruošimui. Jis ne tik nuplauna purvą, pašalina pelėsius, atveria medienos poras, bet ir padidina alyvos pasisavinimą. Taip alyvuota terasa tarnaus žymiai ilgiau. Jeigu terasa jau pakeitųsi spalvą, turinti gilių dėmių arba nėra žinoma kokia alyva buvo naudota anksčiau – patariama naudoti stipresnį „Woca Deep Cleaner“.

Norėdami tinkamai nuplauti terasą pavasarį „Woca Exterior Wood Cleaner“ plovikliu, sekite šiais žingsniais:

1. Sudrėkinkite terasos lentas ar kitą medienos paviršių vandeniu.
2. Įpilkite reikiamą medienos valikio kiekį į tarą su vandeniu.
3. Plaunant medinę terasą po žiemos ir ruošiant ją alyvavimui, priemonę reikia skiesti 1:3 ar 1:2 santykiu (20-30 m2 plotui).
4. Panardinkite šveitimo įrankį (kempinę su rankena ar šepetį) į paruoštą ploviklį ir uždėkite ant medienos paviršiaus.
5. Šveiskite terasines lentas plovikliu suvilgytu šveitimo įrankiu.
6. Kruopščiai nuplaukite paviršių vandeniu, visiškai pašalindami valymo priemonę.
7. Nuvalytą paviršių palikite džiūti mažiausiai 48 valandas.

Antras žingsnis

Jei rūpindamiesi medine terasa pavasarį siekiate ne tik nuplauti šaltojo sezono nešvarumus, bet ir tinkamai paruošti medines lentas alyvavimui, tada kitas žingsnis būtų šlifavimas. Tačiau jis nėra būtinas, tik rekomenduotinas. Siekiant tobulo lentų lygumo jas galima nestipriai apdirbti šlifavimo popieriumi. Šis veiksmas padės pašalinti senos alyvos likučius, aštrias atplaišas ir nelygumus. Rekomenduojama šlifuojant medienos pluoštą naudoti 100–120 grūdėtumo šlifavimo popierių.

Trečias žingsnis

Tinkamai nuplovus ir apdirbus medinę terasą, pats laikas ją alyvuoti. Alyvavimas yra puikus būdas suteikti medinei terasai ne tik apsaugą, bet ir tinkamą išvaizdą.

Medinės terasos alyvavimas prasideda nuo alyvos pasirinkimo. Renkantis šį medienos priežiūros produktą dėmesys kreipiamas ne tik į siūlomą spalvinę gamą, bet ir į kitas svarbias savybes: patogumą dirbti, paprastą technologiją, ekologiškumą, aukštą kokybę, atsparumą vandeniui ir apsaugos patikimumą. 

Terasų centro „MDS Terasos“ profesionalai rekomenduoja rinktis danų prekės ženklo WOCA medinių paviršių alyvą, kuri atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus, patenkina reikliausių vartotojų visame pasaulyje poreikius. Siūloma pasirinkti net iš trylikos spalvų.

WOCA Exterior Wood Oil

WOCA alyva puikiai apsaugo medienos paviršių – suteikia atsparumą išorės taršai. Ji aplinkai draugiška, pagaminta vandens pagrindu. Tinka terasų, fasadų, lauko baldų ir kitų medienos paviršių priežiūrai. Ši alyva užtikrina stiprią apsaugą nuo vandens ir purvo, veikia antiseptiškai – stabdo pelėsio ar grybelio atsiradimą, paryškina natūralią medienos spalvą ir struktūrą. Taip pat ši priemonė apsaugo nuo UV poveikio, perdžiūvimo ir skilinėjimo. Ši alyva greitai džiūsta, todėl ją patogu ir paprasta naudoti. Ji taip pat yra ekonomiška – pakanka tik vieno alyvos sluoksnio visapusei terasos apsaugai. WOCA alyva tinka impregnuotos ir termopušies, maumedžio ir kietmedžio lentoms.

Woca Wood oil terasų alyva

Medinę terasą galima alyvuoti bespalve ar turinčia įvairių spalvų pigmentų alyva. Naudojant spalvotą alyvą su UV apsauga, galutinis rezultatas priklausys nuo medienos rūšies ir to, kiek sluoksnių bus tepama. Tos pačios spalvos alyvos atspalvis atrodys skirtingai ant pušies, maumedžio, egzotiškos medienos ar termomedienos lentų. Tad jei itin svarbu yra išgauti tam tikrą terasinių lentų atspalvį, rekomenduojama pirmiau išbandyti skirtingų spalvų alyvos mėginukus, kad iš plačios spalvų paletės išsirinktumėte tinkamiausią.

Kaip ir valant terasą, taip ir alyvavimo procese reikėtų laikytis tam tikrų žingsnių.

1. Pirmiausia, pasiruoškite alyvavimo priemonę. Pasirinkite kokybišką produktą, kuris suteiks medienai reikalingą apsaugą.
2. Atkreipkite dėmesį į oro sąlygas ir prognozes. Oro temperatūra turi būti lygi ar didesnė nei 13 laipsnių ir tokia turėtų išlikti bent 8 val. po alyvavimo. Taip pat, atkreipkite dėmesį į kritulių prognozę, nes lietus gali nuplauti alyvą dar nespėjus jai įsigerti į lentą.
3. Alyvuojant terasą, pastato sienelių apačią apklijuokite popierine lipnia juosta. Taip paviršių alyvuosite daug dailiau, nereikės valyti sienelių, jei netyčia užtepsite alyvos.
4. Nuplautai medienai leiskite džiūti mažiausiai 24 valandas. Alyvavimui paruoštos medienos drėgnumas neturėtų būti didesnis nei 17 procentų.
5. Pasirinkite darbo įrankį – teptuką, kempinėlę ar aplikatorių.
6. Prieš pradedant alyvuoti gerai suplakite alyvos skardinę.
7. Atidarius pakuotę su alyvą, ją dar kartą gerai išmaišykite – taip išvengsite nelygių spalvos ruožų.
8. Alyvuokite po lentą ar dvi, tolygiai per visą ilgį, kad nebūtų nelygių spalvos perėjimų.
9. Alyvą gerai įtrinkite šluoste ir nuvalykite perteklių 5 minučių bėgyje.
10. Leiskite alyvai džiūti bent parą, kad ji geriausiai įsigertų į medienos poras.
11. Alyvuojant terasą, svarbu laikytis gamintojo nurodymų. Patariama judėti medžio tekstūros kryptimi, kad alyva geriau įsigertų į paviršių.

Ko nedaryti?

Svarbu paminėti, ko nereikėtų daryti alyvuojant lentas – negalima alyvuoti terasinių lentų kai jos yra drėgnos arba tiesioginės kaitros metu. Kadangi alyva veikia medienos struktūrą, labai svarbu, kad ji gerai įsigertų į medinių lentų poras.

WPC Terasa – lentų spalvos paryškinimas

WPC terasos yra kitas populiarus pasirinkimas, nereikalaujantis per daug priežiūros. Šios terasos yra ne tik ilgaamžės, bet ir atsparios aplinkos poveikiui. Pavasarį svarbu šiek tiek pasirūpinti, kad terasa išliktų graži ir patraukli, o esant poreikiui paryškinti lentų spalvą – žinoti, kaip tai padaryti.

wpc terasos priežiūra pavasarį

Pirmasis žingsnis pavasariniu laikotarpiu – nuplauti po žiemos terasoje susikaupusias dulkes ir purvą. Tai galima padaryti šluote arba šepečiu, tačiau geriausias pasirinkimas būtų naudoti vandens slėgiu veikiantį prietaisą. Šis metodas ne tik efektyviai valo, bet ir nepažeidžia terasos paviršiaus.

Antras žingsnis – WPC terasinių lentų apsauga nuo išorės veiksnių ir spalvos atnaujinimas.

WPC medžio plastiko kompozito terasinės lentos sukurtos kaip ilgaamžė terasos apdaila, tačiau UV spinduliai ir kitos oro sąlygos veikia lentas, tad spalvų ryškumas po truputį blunka. Tačiau yra metodų padedančių WPC lentoms gražinti pirminę išvaizdą, o jų spalvą atnaujinti ir paryškinti. Vienas būdų yra WPC lentų alyvavimas, kitas – nano impregnavimas.

Alyvavimas

Kaip alyvavimo priemonę, puikiai galima naudoti bespalvę ar spalvotą WOCA alyvą. Nors WOCA alyva sukurta alyvuoti natūralaus medžio terasas, tačiau WOCA technologai patvirtina, kad su šia alyva galima puikiai atnaujinti ir WPC lentas, sekant aukščiau aprašytus alyvavimo žingsnius. Alyvuojant atgaivinama išblukusi nuo UV spindulių lentų spalvą, bei sumažinamas dėmių ir vandens įgeriamumas.

Impregnavimas

Jei terasinių WPC lentų spalvos atnaujinimas nėra aktualus ir norisi lentas tik apsaugoti nuo išorės veiksnių poveikio, joms galima suteikti nematomą apsaugą impregnuojant. Vienas iš būdų tai padaryti – impregnavimas su nano danga, kuri suteiks nematomą apsaugą nuo drėgmės, dėmių ir kitų neigiamų faktorių.

NANO DANGA IR APSAUGA SU WOCA WOOD SHIELD IMPREGNANTU

Efektyvi priemonė padėsianti greitai ir lengvai apsaugti medžio plastiko kompozito terasines lentas – „Woca Wood Shield“ impregnantas-nano danga. Šią priemonę galima lengvai užtepti savarankiškai, tačiau svarbu laikytis gamintojo nurodymų ir naudoti tinkamą įrankį.

Plytelių terasa – apsauga nuo dėmių

Pavasarinį plytelių terasos atnaujinimą reiktų pradėti nuo susikaupusio purvo valymo, kad plytelės liktų švarios ir tvarkingos. Tai galima padaryti šluote, šepetėliu arba vandens slėgio prietaisu. Svarbu atkreipti dėmesį į tarpus tarp plytelių, kur dažnai susikaupia nešvarumai.

Po valymo, jei norima suteikti papildomą apsaugą akmens masės plytelėms, galima naudoti „Woca Wood Shield“ nano impregnatorių. Šis produktas užtikrins, kad terasa būtų apsaugota nuo drėgmės, riebalinių ir kitų maisto dėmių ir net mikrobų.

Nano impregnatoriaus naudojimas paprastas. Jį galima užtepti teptuku arba purkštuvu. Svarbu užtikrinti, kad produktas būtų vienodai paskirstytas ant viso paviršiaus. Po impregnavimo, terasai reikia leisti išdžiūti ir galima džiaugtis švaria bei saugia lauko erdve.

Atlikę pavasarinius priežiūros veiksmus, galėsite mėgautis savo terasa visą šiltą sezoną, žinodami, kad ji yra ne tik graži, bet ir tinkamai apsaugota nuo įvairių aplinkos veiksnių.