Terasos įrengimas ir statyba

Dėl terasos montavimo kreipkitės į meistrą Aurelijų tel. 8 674 31 803.

Terasos
pagrindas

Terasos
montavimas

Terasos
tvirtinimo tipai

Surenkamos
terasos

Medinės
stoginės

Aliuminio
stoginės

Stiklinės
terasos

Terasos
kaina

MDS TV

Terasos įrengimas. Nuo ko pradėti?

Terasos įrengimas – atsakingas, žinių ir tinkamo pasirengimo reikalaujantis procesas. “MDS terasos” profesionalų komanda pasirengusi jums padėti kiekviename etape, kad terasos įrengimas taptų malonia patirtimi. Kokius žingsnius reikia atlikti, kad terasos įrengimo procesas vyktų sklandžiai?

  1. Nuspręskite kokios terasos norite (jums padės “Ekspertų patarimai”).
  2. Apskaičiuokite reikiamą medžiagų kiekį (pasinaudokite “MDS terasos” skaičiuokle).
  3. Įsigykite terasines lentas, sraigtinius pamatus ir kitus priedus “MDS terasos” elektroninėje parduotuvėje.
  4. Jei reikalingas Meistras, kuris sumontuotų jūsų terasą, susisiekite el. paštu: info@mdsterasos.lt arba užpildykite užklausą.
  5. Pageidaujate individualios konsultacijos? Susisiekite telefonu: +370 666 11146 arba el. paštu: info@mdsterasos.lt. Maloniai atsakysime į visus klausimus.

Paprasta ir aiški terasos įrengimo instrukcija

Įrengti nedidelę, paprastą terasą nėra itin sudėtinga. Žinoma, jei tuo užsiimsite patys, užtruksite ilgiau nei patikėję šį darbą profesionalams. Jums taip pat reikės įrankių, kuriuos turi ir naudoja profesionalūs meistrai. Trečias dalykas – žinios ir patirtis. Žinių galite pasisemti šioje terasų įrengimo instrukcijoje, tačiau profesionalios patirties įgysite tik pastatę 10-20 terasų. Patirtis – brangiausias terasos elementas, taip pat pagrindinė priežastis, dėl kurios šį darbą geriau patikėti profesionalams. Jei vistik nusprendėte terasą įsirengti patys, sekite žemiau išvardintais žingsniais.

Darbų pradžia

Darbų pradžia visada prasideda nuo projektavimo. Pirmiausiai išsimatuokite savo kiemą ir aiškiai nuspręskite, kurioje vietoje bus jūsų medinė terasa. Labai svarbu atkreipti dėmesį į jos aukštį, nes nuo to priklausys konstrukcija. Aprašysime kaip statyti neaukštą, iki 0,5 metro aukščio terasą. Svarbu, kad nuo kaimynų namo arba žemės ploto ji būtų nutolusi daugiau nei vieno metro atstumu. Taip išvengsite ginčų bei užtikrinsite visų priešgaisrinės apsaugos taisyklių laikymosi. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį ar terasa bus statoma ant lygaus paviršiaus ar ant šlaito – įrengimo technologijos ant skirtingų reljefų skiriasi. 

Reikalingos medžiagos ir įrankiai

Terasos įrengimui reikalingi įrankiai:

Kastuvas.
Žemės grąžtas (benzininis arba rankinis).
Pjūklas (rankinis, nors labiau rekomenduojame elektrinį-diskinį).
Suktukas.
Skersinio pjovimo pjūklas.
Plaktukas.
Medvaržčiai mediniam karkasui.
Specialūs medvaržčiai terasinėms lentoms.
Gulsčiukas arba rotacinis lazeris tiksliems aukščiams išmatuoti.
Ruletė.
Strypas su sriegiu ar specialių sijų laikiklis.
Kampainis.

Terasos įrengimui reikalingos medžiagos:

Betonas skiediniui užmaišyti.
Geotekstilė ir skalda.
Tašai karkaso pagrindui įrengti 100×100 mm.
Atraminės sijos lagėms 50×150 mm arba 50×100 mm.
Lentos terasai 28×120 mm arba platesnės ~140 mm.
Kitų išmatavimų lentos terasos perimetrui ir turėklams

Reikalingus įrankius galima išsinuomoti, nes profesionalūs įrankiai yra brangūs. Jums investuoti į juos neverta, jei statysite iki 5 terasų per savo gyvenimą.

1 Etapas / Matavimai

Darbus pradėkime nuo tikslių matavimų. Pirmiausia, išvalykime vietą, kurioje bus terasa. Tada nustatykime kokiame aukštyje ją įrengsime. Reikia atsižvelgti į pastato durų aukštį. Svarbu, kad terasa būtų ne per žemai, nes reikės papildomų laiptų iš pastato. Idealiausias variantas – lygiai su pastato grindimis arba vienu laipteliu žemiau nei pastato grindys. Kai jau žinote savo terasos galutinį aukštį, galite paskaičiuoti ir kokiame aukštyje turi būti išbetonuoti poliai. Pavyzdžiui,  lentos 28 mm, viršutinis karkasas 100 mm, apatinis karkasas 100 mm. Viso 228 mm. Vadinasi formulė tokia:

Galutinis terasos aukštis – 228 mm = Polių aukštis.

Nustatyti reikiamus aukščius Jums padės gulsčiukas arba rotacinis lazeris.

2 Etapas / Pamatai

Terasos apatinė plokštuma jau yra žinoma – aiškus jos aukštis, ilgis ir plotis. Pereikime prie kitų darbų – pamatų poliai. Rekomenduojama bent 80 cm gylio pamatų poliai (o geriausia žemiau įšalo lygio), išdėstyti eilėmis kas 1,2 metro lygiagrečiai terasos grindų klojimo krypčiai. Tai reiškia, jei jūsų terasa bus 3 metrų pločio, reikės bent 3 eilių pamatų polių.

Poliai kiekvienoje eilėje taip pat betonuojami  kas 1,2 m. Taigi, jei jūsų terasos ilgis  3 metrai, jums kiekvienoje eilėje reikės bent po 3 pamatų polius. Jei terasa didesnė – skaičiuokite atitinkamai. Atstumas tarp pačių polių eilėje ir eilių gali būti maždaug vienodas arba padalintas proporcingai. Kuo tvirtesnis pagrindas, tuo didesnį svorį terasa gali atlaikyti bei sumažėja siūbavimas.

Išgręžkite skyles pažymėtose vietose. Iš karto pasiruoškite sijų laikiklius su ilgais kotais arba sraigtus. Jei jie neilgi, gali tekti privirinti papildomus armatūros strypus. Užpildykite polius betonu, įkiškite armatūros strypus, sraigtus ir eikite ilsėtis – reikės palaukti bent 24 valandas kol betonas sustings. Kad būtumėte tikri, jog polių neišjudinsite, geriausia palikti juos stingti keletą dienų.

Atkreipkite dėmesį į žemės plotą po terasa. Nuo šiol jis nebebus naudojamas, tačiau gaus saulės ir drėgmės, todėl žolei augti tai idealios sąlygos. Prieš montuodami karkasą ir sukdami terasos lenteles, po terasa paklokite geotekstilę ir ją prispauskite (akmenimis, smėliu, dar geriau skalda), kad vėliau galėtumėte jos kraštus apkasti ties terasos kraštais. Taip būsite tikri, kad žolės neprasiskvebs pro lenteles.

3 Etapas / Atraminės sijos

Betonas sukietėjo, laikikliai paruošti, laukia vienas rimčiausių darbų – atraminių sijų pritvirtinimas, kitaip tariant, apatinio karkaso įrengimas.

Ant įbetonuotų laikiklių arba sraigtų montuojame atramines sijas 100×100 mm. Jas pritvirtiname varžtais arba medvaržčiais. Jei tai sraigtai, išgręžę skyles taše, užmauname tašą per sraigtus ir padedame ant polių (po poliais padėkite ruberoido, kad nebūtų tiesioginio sąlyčio su betonu). Sraigtus užveržiame veržlėmis. Nepamirškite, kad metalinės detalės turėtų būti cinkuotos. Priešingu atveju, gavusios drėgmės jos pradės rūdyti, o laikui bėgant gali nutrūkti.

Lagėms/gulekšniams galime naudoti 50×150 mm arba 50×100 lentas, priklausomai nuo to, koks tarpatramis. Jas pradėkite montuoti išilgai apatinių tašų kas 55 centimetrų (centrai). Galima ir platesniais tarpais, tačiau tada rekomenduojama naudoti storesnes terasines lentas, pvz. 4cm. Taip išvengsite lingavimo.

Lagės gali būti iki 30 cm ilgesnės nei paskutinė apatinė sija. Sumontavus lentas ir pridėjus paskutinę, bus aišku kokiu ilgiu nupjauti lages, kad terasa baigtųsi “sveika lenta“. Vėliau bus galima pritvirtinti dengiamąją plačią lentą iš šono, kad nesimatytų pati konstrukcija. Lages galima tvirtinti pneumatiniais vinių šautuvais. Jei tokio neturite, galima naudoti ir plaktuką. Taip pat specialiais 5-6 mm storio varžtais, kurie suteiks joms stabilumo ir tvirtumo.

4 Etapas / Terasos grindų įrengimas

Apsišarvuokite kantrybe, nes dabar turėsite pritvirtinti terasos lentas. Pats paprasčiausias būdas – kiekvieną lentelę priveržti medvaržčiais tiesiai prie lagės. Tarp lentelių reiktų palikti 4 – 8 mm tarpus, kad ant terasos nesikauptų vanduo ir drėgmė. Taip pat lentos turėtų vietos “vaikščiojimui” veikiant sezoniškumui. Jei lentos labai drėgnos, galima daryti ir mažesnį 2 mm tarpą. Džiūstant lentoms tarpas padidės. Šiuolaikinių technologijų pagalba galima sumontuoti kad tvirtinimai nesimatytų. Tam yra naudojami specialūs įrankiai, kurie leidžia medvaržčius prisukti iš lentelės šonų galvutes paliekant tarpeliuose pvz. CAMO įrankiai. Taip pat, galimi įvairūs metaliniai laikikliai, tvirtinami lentelių apačioje. Žinoma, tokie tvirtinimai kainuoja keletą kartų brangiau nei įprasti, tad nuspręsti reiktų iš anksto.

Lentos klojamos tokiu būdu. Jos yra taisyklingos formos, todėl tarpeliai bus lygūs tiek vienoje pusėje, tiek kitoje (žinoma, dažnai nusipirksite ir išsikraipiusių lentų). Rekomenduojama kas antrą lentelę palikti ištisinę, o kas antrą – sudurtinę iš dviejų trumpesnių. Taip galima taupyti lenteles. Jei terasa ilgesnė nei 3 metrai, grindis galima montuoti kaip parketlentes – vieną nupjautą lentą tvirtinti viename terasos šone, kitą, tokio paties ilgio, tvirtinti kitame terasos šone pradedant montuoti naują eilę.

Medvaržčius geriau sukti ne visiškai statmenai, o šiek tiek pasvirusius – apie 20 laipsnių kampu. Tai reikalinga, kad jie tvirčiau laikytų lentas ir jos neskiltų sukant.

Terasos lentelių kraštai turėtų būti kiek ilgesni, nei lagių kraštas. Ne visada pavyksta nupjauti tiksliai ir lygiai, todėl visas lenteles pritvirtinus, diskiniu pjūklu galus galima nulyginti. Nepamirškite, kad galite visada prisukti šoninę lentą, kuri paslėps apatines konstrukcijas.

5 Etapas / Laiptai ir turėklai

Nuspręskite kurioje vietoje norite padaryti laiptus, jei yra toks poreikis. Kai terasos yra itin žemos, dažnai laiptų nereikia įrenginėti, pakanka tam tikroje vietoje padėti vieną akmens plytelę, nutašytą rastą ir pan. Jei terasa aukštesnė, galima padaryti laiptelius. Paimkite 50×200 mm storio lentas ir išpjaukite jų šonuose „krokodilo dantis“ – lygiagrečius trikampius, į kuriuos vėliau tvirtinsite laiptelius.

Po laiptų apačia reiktų betonuoti polius arba padėti betoninę plokštę (paprastesnis, bet ne toks patikimas būdas), kad laiptai nesmigtų į žemę. Turėklai taip pat nėra būtinas terasos atributas, tačiau, jei terasa aukštai – be jų neapsieisite. Juk terasoje nuolatos šurmuliuos žmonės, o kritimas kad ir nuo 50 cm aukščio terasos gali baigtis rimtomis traumomis. To niekas nenori, todėl geriau pasirūpinti turėklais iš anksto. Jų atramas tvirtinkite prie lagių. Rekomendavome padaryti jas kiek ilgesnes nei polių laikiklių eilės pabaiga. Tiesiog įpjaukite kraštinę terasos lentelę prie atraminės lentos ir pritvirtinkite turėklų atramą. Ją galima sutvirtinti skersiniais, kuriuos galite kalti ir ant pačios terasos lentelės. Beliks ant atramos uždėti norimos konstrukcijos turėklą. Tai rekomenduojame padaryti iš 30×120 mm lentučių – viena tvirtinama ant viršaus, kita – iš lauko pusės, kad susiliestų kraštinėmis. Turėklai gali būti su papildoma apsauga. Tam reikės papildomai prikalti 50×50 mm tašelius – bent po vieną lygiai per vidurį matuojant nuo turėklo viršaus iki terasos lentų plokštumos. Galima ir daugiau, tik reikia tolygiai paskirstyti atstumus nuo vienos skersinės lentutės iki kitos. Nebūtinai tai turi būti tašeliai – gali būti ir kitokios lentutės arba metaliniai strypai.

Viskas, jūsų terasa pastatyta!

Norite, kad jūsų terasa tarnautų ilgai? Rekomenduojame kas metai skirti jai šiek tiek dėmesio ir lėšų.

Terasos įrengimas atrodo paprastas? Deja, šis procesas gali pareikalauti kruopštumo, žinių ir kantrybės. Jei jų neturite ar negalite skirti laiko praktikai, patys statyti terasos net nepradėkite. Susidūrus su problemomis greičiausiai teks kreiptis konsultacijos į profesionalus, tad sumokėti gali tekti du kartus, kaip  gerai žinomoje lietuvių liaudies patarlėje.

Individuali terasos skaičiuoklė

Nemokama konsultacija​

Turite klausimų, norite gauti individualų pasiūlymą?