Ar reikia alyvuoti medines terasines lentas?
Vienas iš hamletiškų klausimų mūsų srityje – ar reikia alyvuoti medines terasines lentas? Kaip terasų profesionalai turime aiškią poziciją – alyvuoti yra būtina. Alyva apsaugo lentas nuo natūralaus pilkėjimo, turi savyje antipelėsinių bei priešgrybelinių elementų, apsaugo nuo puvinio, žiemą saugo nuo drėgmės įgeriamumo, o vasarą atvirkščiai – drėkina lentas.
Apžvelkime pagrindines Lietuvos rinkoje dominuojančias terasinių lentų rūšis.
Impregnuotos pušies terasinės lentos
Visų pirma, norint apsaugoti gražią impregnanto suteiktą rudą spalvą nuo UV spindulių, terasą reikia alyvuoti alyva, savyje turinčia pigmento. Tai geriausia padaryti įrengus terasą ir palaukus savaitėlę kitą kol lenta pradžius, kadangi dažnai impregnuotos terasinės lentos būna drėgnos.
Dar vienas momentas – tai labiausiai skilinėjanti terasinė lenta, tiek nuo saulės, tiek nuo šalčio. Tad alyva, kiek tai įmanoma, apsaugos lentas nuo skilinėjimo.
Maumedžio terasinės lentos
Tai didžiausiais mitais apipintos terasinės lentos Lietuvoje. Internete galima rasti daugybę nuomonių, jog šios lentos tokios turtingos savo „sudėtimi“, kad įrengus terasą ir palikus ją be priežiūros, lentos tarnaus šimtą metų. Tai nėra tiesa.
Maumedis turi nuostabų medienos raštą ir norint apsaugoti šią natūralią medienos dėlionę nuo pilkėjimo, kaip ir bet kurią medieną, reikia alyvuoti alyva su pigmentu.
Tais atvejais, kai iš maumedžio norima išgauti sendintą efektą, pasitelkiamas geležies sulfatas. Tačiau net po geležies sulfato panaudojimo vistiek rekomenduojame bent kartą lentas padengti bespalve alyva, “prigirdyti” ja atviras medienos poras. Nors maumedis įgeria vandens mažiau, aliejus apsaugos lentas nuo skilinėjimo.
Natūralaus atspalvio alyva padengta maumedžio terasa
Kita, turbūt pati opiausia maumedžio problema – atsirandančios rakštys. Užsistovėjus sniegui ir drėgmei šaltuoju periodu, ant maumedžio susidaro 1-2 mm besilupantis “kailiukas” (nuotrauka žemiau), o džiūstant dėl to susidaro smulkūs pašinai. Šių pašinų ir didesnių įskilimų keliamos rakštys yra baisiausi priešai vaikų kojytėms. Tad reguliarus alyvos naudojimas šios problemos susidarymą sumažins iki minimumo.
„Kailiukas“ ant maumedžio terasinių lentų
Termo pušies terasinės lentos
Tai produktas, iškaitintas specialiose kamerose, išdeginant medienoje esančią celiuliozę. To pasekoje termo medis pūva lėčiausiai iš visų išvardintų medienos rūšių. Teoriškai (ir gamintojai tai deklaruoja taip pat), papildomos apsaugos nuo puvinio joms nereikia ir sumontavus galima palikti nealyvuotas. Visgi, net vadovaujantis šiomis rekomendacijomis alyvuoti patartina, jei norite išvengti dviejų reiškinių – terasinių lentų pilkėjimo ir rakščių susidarymo. Tik alyva su pigmentu apsaugos nuo pilko medienos atspalvio. Net termo terasinė lenta, sumontuota pietinėje pusėje su laiko ima pleišėti. Tiesa, ne taip stipriai, kaip kitų rūšių medienos lentos, bet basoms kojoms tokios grindys ne dovanėlė.
Termo medienos terasa
Paneigiant mitą, kad terasų lentų galima nealyvuoti, būtina paminėti, kad net ir daugelis WPC (tai yra plastikinių lentų, kurių sudėtyje ištikro yra pusė medienos) gamintojų jau pripažįsta ir sutinka, kad geriau jų terasines lentas alyvuoti bespalve alyva, jei norite išvengti riebalų dėmių ir turėti paprastesnę priežiūrą.
Jei kyla klausimų kaip alyvuoti terasą, kviečiame pažiūrėti terasos alyvavimo instrukciją.