Ar reikia alyvuoti medines terasines lentas?

Vienas iš tų hamletiškų klausimų mūsų srityje – alyvuoti ar nealyvuoti…? Kaip terasų profesionalai turime aiškią poziciją – alyvuoti ir netgi būtinai. Alyva apsaugo lentas nuo natūralaus pilkėjimo, turi savyje antipelėsinių bei priešgrybelinių elementų ir apsaugo nuo puvinio, žiemą saugo nuo drėgmės įgeriamumo, o vasarą atvirkščiai – drėkina lentas.

Pažiūrėkime į visas pagrindines Lietuvos rinkoje vyraujančias terasinių lentų rūšis per šią prizmę:

  1. Impregnuotos pušies terasos lentos,
  2. Maumedžio terasinės lentos,
  3. Termo pušies terasinės lentos.

 

Impregnuotos pušies terasos

Visų pirma, norint apsaugoti jos gražią impregnanto suteiktą rudą spalvą nuo UV spindulių, terasą reikia alyvuoti su alyva, savyje turinčia pigmento. Tai geriausia padaryti įrengus terasą ir palaukus savaitėlę kitą kol lenta pradžius, kadangi dažnai impregnuotos terasinės lentos būna drėgnos. 

Dar vienas dalykas – tai labiausiai skilinėjanti terasinė lenta, tiek nuo saulės, tiek nuo šalčio. Tad alyva, kiek tai įmanoma, apsaugos lentas nuo skilinėjimo.

Matūralaus atspalvio meumedžio terasa

Natūralaus atspalvio alyva padengta maumedžio terasa

Maumedžio terasinės lentos

Didžiausiais mitais apipinta terasinė lenta Lietuvoje – galima prisiskaityti internete, jog tokia turtinga savo „sudėtimi“, kad įrengei ir palikai – tarnaus 100 metų. Nė velnio.

Tiesa tokia, kad maumedis turi nuostabų medienos raštą ir norint apsaugoti šią natūralią medienos dėlionę nuo pilkėjimo, kaip ir bet kurią medieną, reikės alyvuoti alyva su pigmentu. 

Tais atvejais, kai iš maumedžio norima išgauti sendintą efektą, pasitelkiamas geležies sulfatas. Tačiau net po geležies sulfato panaudojimo vistiek rekomenduojame bent kartą lentas padengti bespalve alyva ir “prigirdyti” ja atviras medienos poras. Nors maumedis įgeria vandens mažiau, aliejus apsaugos lentas nuo skilinėjimo. 

Kita, turbūt pati opiausia maumedžio problema – atsirandančios rakštys. Užsistovėjus sniegui ir drėgmei šaltuoju periodu, ant maumedžio susidaro 1-2mm besilupantis “kailiukas” (nuotrauka žemiau), o džiūstant nuo to susidaro smulkūs pašinai. Šių pašinų ir didesnių įskilimų keliamos rakštys yra baisiausi priešai vaikų kojytėms. Tad reguliarus alyvos naudojimas šios problemos susidarymą sumažins iki minimumo.

Ir dar, na pagaliau, patikėkite, nesilupa kokybiškos alyva, NESILUPA! 🙂

„Kailiukas“ ant maumedžio terasinių lentų

Termo pušies terasinės lentos

Tai produktas, iškaitintas specialiose kamerose, išdeginant medienoje esančią celiuliozę. To pasekoje termo medis pūva lėčiausiai iš visų išvardintų medienos rūšių. Tad teoriškai (ir gamintojai tai deklaruoja taip pat), papildomos apsaugos nuo puvinio joms nereikia ir sumontavus galima būtų palikti nealyvuotas. Visgi, net vadovaujantis šiomis rekomendacijomis alyvuoti reikia, jei norite išvengti dviejų reiškinių – terasinių lentų pilkėjimo ir rakščių susidarymo. Tik alyva su pigmentu apsaugos nuo pilko medienos atspalvio. Net termo terasinė lenta, esanti pietinėje pusė, su laiko ima pašinoti – ne taip stipriai, kaip kitos rūšys, bet vaikų basoms kojoms tokios grindys ne dovanėlė. Apie tai daugiau rašome ČIA.

Termo medienos terasa

Ir pabaigai..

Dekonstruojant mitą, kad terasų lentų galima nealyvuoti, būtina paminėti, kad net ir didelė dalis WPC (tai yra plastikinių lentų, kurių sudėtyje ištikro yra pusė medienos) gamintojų, jau pripažįsta ir sutinka, kad geriau jų terasines lentas alyvuoti bespalve alyva, jei norite išvengti riebalų dėmių ir turėti paprastesnę priežiūrą.

 

O jei kyla klausimų, kaip alyvuoti terasą, kviečiame pažiūrėti terasos alyvavimo instrukciją 🙂

Terasos alyvavimo instrukcija | WOCA alyva | www.mdsterasos.lt