Įmonės „MDS terasos“ vadovas Tomas Sakalauskas dalijasi savo įžvalgomis ir naudingais patarimais apie maumedžio terasų įrengimą, maumedžio lentų pasirinkimą, kokybišką montavimą ir kitus niuansus. Ką daryti ar ko nedaryti siekiant, kad maumedžio terasa ilgai tarnautų ir išliktų stabili.
Maumedžio terasų įrengimas
„Noriu pasidalyti pasakojimu apie terasines maumedžio lentas. Neseniai nugirdau pokalbį, kurio metu klientas su kolegomis aptarinėjo savo medinę terasą, įrengtą prieš kurį laiką. Klausiausi ir galvojau – štai kokie patyrimai, įspūdžiai, meistrų darbas ir kompetencija formuoja žmonių nusiteikimą ir įpročius. Pokalbio esmė ta, kad žmogui terasa buvo įrengta rudenį – medinė, iš maumedžio, o po žiemos (prabėgus penkiems mėnesiams) ji ne tik visa išsikraipė, bet ir papilkėjo. „Jėzau, kaip ji atrodė“, – pasakojo jis. Klausydamas šio pokalbio supratau, kad viena iš mūsų, terasų profesionalų, užduočių – teisingai edukuoti apie terasų įrengimą ir priežiūrą, nes, mano nuomone, tiek medinės, tiek WPC terasos gali būti puikios, nelygu kas įrengė, kaip įrengė ir kaip prižiūrėjo. Nors jau daug metų koncentruojamės į terasų įrengimą ir daug pasakojame bei edukuojame tiek „Facebook“ paskyroje, tiek „Youtube“ kanale ir interneto svetainėje, tačiau vis dar pasitaiko nemažai neteisingo darbo pavyzdžių.
Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį
Taigi, pasidalysiu savo įžvalgomis apie tai, į kokius svarbiausius aspektus būtina atkreipti dėmesį įrengiant maumedžio lentų terasą. Nereikėtų manyti, kad maumedis – amžinai tarnaujantis, gamtos apdovanotas medis. Taip, jis sakingesnis ir tankesnis už lietuvišką pušį ir eglę, natūralu, ir ilgaamžiškesnis. Taip pat jis gražus ir kaprizingas, ypač jei buvo neišdžiovintas, tada gali parodyti tikrąjį savo charakterį ir visaip stengtis „išsilaisvinti iš tvirtinimo pančių“.
Kaip tvirtinti terasos konstrukciją?
Dirbant su maumedžiu, mes rekomenduojame terasos konstrukciją / gulekšnius tvirtinti kas 40 cm (kaip lubų konstrukciją). Pirmąjį gulekšnį, ant kurio tvirtinsis terasos lentų galai, reikia sudvigubinti arba atitraukti 10–20 cm. Taip suvaldysite maumedžio galų rietimąsi ir visos terasos išsikraipymą. Taip pat dažniausiai renkamės ir klientams rekomenduojame rinktis 120 mm pločio maumedžio lentas, nes jos lengviau montuojamos. Su 143–150 mm lentomis taip pat galima dirbti, tačiau svarbu žinoti, ką perkate. Jei mediena kokybiška, tokio pločio lentų montavimas neturėtų kelti problemų. Jei lentas tvirtinate per viršų, sukite tik nerūdijančio plieno medsraigčiais. Jei naudojate CAMO paslėptą tvirtinimų sistemą, rekomenduojame A2 tipo sraigtus.
Ar reikia alyvuoti?
Norint, kad maumedis nepapilkėtų, lentas teks alyvuoti. Rinkitės kokybišką alyvą, nes maumedžio mediena itin įnoriga, su bet kuo nedraugauja. Maumedžiui netinka dažai ar skaidrios dažyvės. Po žiemos nusilups. Kad maumedis nepapilkėtų, reikia naudoti terasų alyvą su spalva, nes tik pigmentas saugo nuo UV spindulių. Kas dar svarbu – jei pasirinksite maumedį ir alyvuosite jį alyva su spalva, devyniais iš dešimt atvejų kasmet terasą teks peralyvuoti, – tik taip išsaugosite terasos grožį. Nebent terasa – po stogu, tada tiek dažnai alyvuoti nereikia.“