TERASOS ĮRENGIMAS IR STATYBA

TAI KAS SVARBIAUSIA JUMS APIE TERASOS ĮRENGIMĄ

Apie terasos kainą

Kainos skaičiuoklė čia

Patarimai prieš statant terasą

Video patarimai

Leave this field blank
 
Įkeliama... (0%)

Oops. A file with this name has already been uploaded.

Oops. This file type isn’t allowed.

Failas per didelis

0/10 Files uploaded

PAPRASTA IR AIŠKI VIDEO INSTRUKCIJA, KAIP STATYTI TERASĄ

PAPRASTA IR AIŠKI INSTRUKCIJA, KAIP STATYTI TERASĄ

Pasistatyti terasą nėra labai sudėtinga, ypač, jei ji nedidelė ir paprasta. Aišku, jei tai daysite patys, tai užtrunks daugiau laiko, nei ją statytų profesionalai. Taip pat reikės įrankių, kuriuos profesionalai turi ir jais dirba kas dieną. Trečias dalykas – žinios ir patirtis. Žinių gausite šiame straipsnyje, bet patirties tik pastatę 10-20 terasų. Tai brangiausias terasos elementas, taip pat ir pagrindinė priežastis, dėl kurios šį darbą geriau patikėti profesionalams. Bet pabandyti juk niekas nedraudžia.

Darbų pradžia

Darbų pradžia visada prasideda nuo projektavimo. Pirmiausiai išsimatuokite savo kiemą ir aiškiai nuspręskite, kurioje vietoje bus jūsų medinė terasa. Labai svarbu atkreipti dėmesį į jos aukštį, nes nuo to priklausys konstrukcija. Mes aprašysime, kaip statyti neaukštą, iki 0,5 metro aukščio terasą. Svarbu, kad nuo kaimynų namo arba žemės ploto ji turi būti nutolusi daugiau nei per metrą. Taip išvengsite ginčų, taip pat užtikrinsite, kad laikomasi visų priešgaisrinės apsaugos taisyklių.

Dar labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar terasa bus statoma ant lygaus paviršiaus, ar ant šlaito. Čia vėl gali prireikti kiek kitų technologijų.

Reikalingos medžiagos ir įrankiai

 • Kastuvo;
 • Žemės grąžto (benzininio arba rankinio)
 • Pjūklo (rankinio, nors labiau rekomenduojame elektrinį-diskinį);
 • Suktuko;
 • Skersinio pjovimo pjūklo;
 • Plaktuko;
 • Medvaržčių mediniam karkasui;
 • Specialių medvaržčių terasinėms lentoms
 • Gulsčiuko arba dar geriau rotacinio lazerio tiksliems aukščiams išmatuoti;
 • Ruletės;
 • Strypo su sriegiu ar specialių sijų laikiklių.
 • Kampainio

Terasai reikės ir šių medžiagų:

 • Betono skiediniui užmaišyti;
 • Geotekstilės ir skaldos;
 • Tašų karkaso pagrindui įrengti 100×100 mm;
 • Atraminių sijų lagėms 50×150 mm arba 50×100 mm;
 • Lentų terasai 28×120 mm arba platesnių ~140mm;
 • Kitų išmatavimų lentų terasos perimetrui ir turėklams;

Reikalingus įrankius galima išsinuomoti, nes profesionalūs įrankiai yra brangūs, ir jums investuoti į juos nereikia, jei statysite iki 5 terasų per savo gyvenimą.

 

I ETAPAS. MATAVIMAI

Darbus pradėkime nuo tikslių matavimų. Pirmiausia, išvalykime vietą, kurioje bus terasa. Tada nustatykime, kokiame aukštyje ji bus. Reikia atsižvelgti į pastato durų aukštį. Svarbu, kad terasa būtų ne per žemai, nes reikės daryti papildomus laiptus iš pastato. Idealiausias variantas – lygiai su pastato grindimis arba vienu laipteliu žemiau, nei pastato grindys. Kai jau žinote savo terasos galutinį aukštį, galite paskaičiuoti ir kokiame aukštyje turi būti išbetonuoti poliai. Pavyzdžiui: Lentos 28mm, viršutinis karkasas 100mm, apatinis karkasas 100mm. Viso 228mm. Vadinasi formulė tokia:

Galutinis terasos aukštis – 228mm = Polių aukštis

Nustatyti reikiamus aukščius Jums padės gulsčiukas arba geriau rotacinis lazeris.

II ETAPAS. PAMATAI

Terasos apatinė plokštuma jau yra žinoma – aiškus jos aukštis, ilgis ir plotis. Pereikime prie kitų darbų – pamatų poliai. Rekomenduojama bent 80 cm gylio pamatų poliai (o geriausia žemiau įšalo lygio), išdėstyti eilėmis kas 1,2 metro lygiagrečiai terasos grindų klojimo krypčiai. Tai reiškia, jei jūsų terasa bus 3 metrų pločio, reikės bent 3 eilių pamatų polių.

Poliai kiekvienoje eilėje taip pat betonuojami  kas 1,2m. Taigi, jei jūsų terasos ilgis – 3 metrai, jums kiekvienoje eilėje reikės bent po 3 pamatų polius. Jei terasa didesnė – skaičiuokite atitinkamai. Atstumas tarp pačių polių eilėje ir eilių gali būti maždaug vienodas arba padalintas proporcingai. Kuo tvirtesnis pagrindas, tuo didesnį svorį terasa gali atlaikyti, bei mažesnis siūbavimas.

Išgręžkite skyles pažymėtose vietose. Iš karto pasiruoškite sijų laikiklius su ilgais kotais arba sraigtus. Jei jie neilgi, gali tekti privirinti papildomus armatūros strypus. Užpildykite polius betonu, įkiškite armatūros strypus, sraigtus ir eikite ilsėtis – reikės palaukti bent 24 valandas, kol betonas sustings. O kad būtumėte tikri, kad polių neišjudinsite, geriausia palikti juos stingti keletą dienų.

Atkreipkite dėmesį ir į tokį dalyką. Nuo šiol plotas po terasa nebebus naudojamas, tačiau jis gaus ir saulės ir drėgmės, todėl žolei augti tai idealios sąlygos. Prieš rinkdami karkasą ir sukdami terasos lenteles, po terasa paklokite geotekstilę ir ją prispauskite (akmenimis, smėliu, dar geriau skalda), kad vėliau galėtumėte jos kraštus apkasti ties terasos kraštais. Taip būsite tikri, kad žolės neprasiskvebs pro lenteles.

III ETAPAS. ATRAMINĖS SIJOS

Betonas sukietėjo, laikikliai paruošti, laukia vienas iš rimčiausių darbų – atraminių sijų pritvirtinimas, kitaip apatinio karkaso įrengimas.

Ant įbetonuotų laikiklių arba sraigtų montuojame atramines sijas 100×100 mm. Jas pritvirtiname varžtais arba medvaržčiais. Jei tai sraigtai, išgręžę skyles taše, užmauname tašą per sraigtus ir padedame ant polių (po poliais padėkite ruberoido, kad nebūtų tiesioginio sąlyčio su betonu), sraigtus užveržiame veržlėmis. Nepamirškite, kad metalinės detalės turėtų būti cinkuotos, priešingu atveju, gavusios drėgmės, jos pradės rūdyti, o laikui bėgant ir nutrūkti.

Lagėms/gulekšniams galime naudoti 50×150 mm arba 50×100 lentas, priklausomai nuo to, koks tarpatramis. Jas pradėkite montuoti išilgai apatinių tašų kas 55 centimetrų (centrai). Galima ir platesniais tarpais, tačiau tada rekomenduojama naudoti storesnes terasines lentas, pvz. 4cm, taip išvengsite lingavimo.

Lagės gali būti iki 30cm ilgesnės nei paskutinė apatinė sija. Sumontavus lentas ir pridėjus paskutinę, bus aišku, kokiu ilgiu nupjauti lages, kad terasa baigtųsi “sveika lenta“. O vėliau bus galima pritvirtinti dengiamąją plačią lentą iš šono, kad nesimatytų pati konstrukcija. Lages galima tvirtinti pneumatiniais vinių šautuvais, aišku jei tokio neturite, galima naudoti ir plaktuką. Taip pat specialiais 5-6mm storio varžtais, kurie suteiks joms stabilumo ir tvirtumo.

IV ETAPAS. TERASOS GRINDŲ ĮRENGIMAS

Apsišarvuokite kantrybe, nes dabar turėsite pritvirtinti terasos lentas. Pats paprasčiausias būdas – kiekvieną lentelę priveržti medvaržčiais tiesiai prie lagės. Tarp lentelių reiktų palikti 4 – 8 mm tarpus, kad ant terasos nesikauptų vanduo ir drėgmė, bei lentos turėtų vietos “vaikščiojimui” veikiant sezoniškumui. Jei lentos labai drėgnos, galima daryti ir mažesnį, 2mm tarpą. Džiūstant lentoms tarpas padidės.  Šiuolaikinės technologijos gali padaryti ir taip, kad jokie tvirtinimai nesimatytų. Tam yra naudojami specialūs įrankiai, kurie leidžia medvaržčius prisukti iš lentelės šonų galvutes paliekant tarpeliuose (pvz. www.camofasteners.com), taip pat galimi įvairūs metaliniai laikikliai, tvirtinami lentelių apačioje. Žinoma, tokie tvirtinimai kainuoja keletą kartų brangiau nei įprasti, tad nuspręsti reiktų iš anksto.

Lentos klojamos tokiu būdu. Jos yra taisyklingos formos, todėl tarpeliai bus lygūs tiek vienoje pusėje, tiek kitoje (žinoma, dažnai nusipirksite ir išsikraipiusių lentų). Rekomenduojama kas antrą lentelę palikti ištisinę, o kas antrą – sudurtinę iš dviejų trumpesnių. Taip galima taupyti lenteles. Jei terasa ilgesnė nei 3m, grindis galima montuoti kaip parketlentes – vieną nupjautą lentą tvirtinti viename terasos šone, kitą, tokio paties ilgio, tvirtinti kitame terasos šone pradedant montuoti naują eilę.

Medvaržčius geriau sukti ne visiškai statmenai, o šiek tiek pasvirusius – apie 20 laipsnių kampu. Tai reikalinga, kad jie tvirčiau laikytų lentas ir jos neskiltų sukant.

Terasos lentelių kraštai turėtų būti kiek ilgesni, nei lagių kraštas. Ne visada pavyksta nupjauti tiksliai ir lygiai, todėl visas lenteles pritvirtinus, diskiniu pjūklu galus galima nulyginti. Nepamirškite, kad galite visada prisukti šoninę lentą, kuri paslėps apatines konstrukcijas.

V ETAPAS. LAIPTAI IR TURĖKLAI

Nuspręskite, kurioje vietoje norite padaryti laiptus, jei yra toks poreikis. Kai terasos yra itin žemos, dažnai jų net nereikia daryti, pakanka tam tikroje vietoje padėti vieną akmens plytelę, nutašytą rastą ir pan. Jei terasa aukštesnė, galima padaryti laiptelius. Paimkite 50×200 mm storio lentas ir išpjaukite jų šonuose „krokodilo dantis“ – lygiagrečius trikampius, į kuriuos vėliau tvirtinsite laiptelius. Po laiptų apačia reiktų betonuoti polius arba padėti betoninę plokštę (paprastesnis, bet ne toks patikimas būdas), kad laiptai nesmigtų į žemę. Turėklai taip pat nėra būtinas terasos atributas, tačiau, jei terasa aukštai – be jų neapsieisite. Juk terasoje nuolatos šurmuliuos žmonės, o kritimas kad ir nuo 50 cm aukščio terasos gali baigtis rimtomis traumomis. To niekas nenori, todėl geriau pasirūpinti turėklais iš karto. Jų atramas tvirtinkite prie lagių. Rekomendavome padaryti jas kiek ilgesnes, nei baigiasi polių laikiklių eilės. Tiesiog įpjaukite kraštinę terasos lentelę prie atraminės lentos ir pritvirtinkite turėklų atramą. Ją galima sutvirtinti skersiniais, kuriuos galite kalti ir ant pačios terasos lentelės. Beliks ant atramos uždėti norimos konstrukcijos turėklą. Tai rekomenduojame padaryti iš 30×120 mm lentučių –viena tvirtinama ant viršau, o kita iš lauko pusės, kad susiliestų kraštinėmis. Turėklai gali būti su papildoma apsauga. Tam reikė papildomai prikalti 50×50 mm tašelius – bent po vieną lygiai per vidurį matuojant nuo turėklo viršaus iki terasos lentų plokštumos. Galima ir daugiau, tik reikia tolygiai paskirstyti atstumus nuo vienos skersinės lentutės iki kitos. Nebūtinai tai turi būti tašeliai – gali būti ir kitokios lentutės, gal net metaliniai strypai.
Viskas, jūsų terasa pastatyta!

Norite, kad jūsų terasa tarnautų ilgai? Reikia kas metai skirti jai šiek tiek dėmesio ir lėšų.

Visas šis procesas atrodo paprastas? Deja, nėra taip paprasta, kaip atrodo. Šis darbas reikalauja kruopštumo, žinių ir kantrybės. Jei jų neturite, ar negalite skirti, patys statyti terasos net nepradėkite – susidūrę su problemomis vis tiek kreipsitės konsultacijos į profesionalus, tad sumokėti gali tekti ir du kartus, kaip toje gerai žinomoje lietuvių liaudies patarlėje.

TOP

Augame ir ieškome naujų kolegų!

X